Wszędobylec

Dziurawiec lekarski – (Hypericum perforatum L.)

 

 

Roślina wszędobylska rzec można i bardzo pospolita, rośnie na łąkach, ugorach, miedzach, leśnych polanach czasami w dnie lasu, na uprawach leśnych, płazowinach ale te% i halach górskich. Spotkać ja można na całym obszarze kraju, jest roślina wieloletnią dobrze rozmnaża się z siewu jak i kłączy stad trudna do wyeliminowania miejsc niepożądanych. Dorasta do wyskości 130 cm, kwitnie od czerwca do końca sierpnia, kwiaty żółte baldachogrona. Walory – pozyskuje się oraz suszy kwiatostany, które to zawierają czerwony barwnik hyperycynę, pseuohypericynę, flawonoidy tj. rutynę, kwercetynę, hiperozyd oraz bakteriobójcze garbniki, a ponadto zawiera witaminy A, C oraz spore ilości olejku eterycznego.

 

Zastosowanie: do leczenia łagodnej formy depresji – wyhamowuje rozkład neurotransmiterów w mózgu oraz monoaminooksydazy jest też inhibitorem zwrotnego wychwytu serotoniny.

Dziurawiec lekarski (zdj.net)

 

 

Wszędobylec -Dziurawiec lekarski – (Hypericum perforatum L.) –część II. Skutecznie wspomaga leczenie lekkiej bezsenności, a także wszelkich bólów migrenowych. Inne zastosowanie dziurawca lekarskiego zapewne najbardziej znane to działanie żółciopędne, żółciotwórcze, pobudzające trawienie. Ziela z tej rośliny używa się do leczenia stanów zapalnych jak i dezynfekcji wolno go używać zewnętrznie na rany oraz do płukania gardła jak i jamy ustnej.

 

Uwaga : stosować ostrożnie ponieważ zwiększa wrażliwość skóry na słońce (hiperycyna) może być przyczyną reakcji zwanej fitotoksyczną, a osoby o jasnej karnacji skóry lub ze zmianami skórnymi mogą mieć na skórze ciemne brązowawe plamy.

 

Co możemy sami przyrządzić z suszonych kwiatostanów dziurawca np. nalewkę z ziela dziurawca – 100 g ziela dziurawca zalać 500 g spirytusu, który odstawiamy na 7 dni. Następnie przecedzić przez bardzo gęste sitko lub gazę uzyskany płyn. Spożywać 2 razy dziennie po 1 łyżeczce rozcieńczając w 1/2 szklanki wody przy chorobach i stanach zapalnych wątroby, przewodu pokarmowego oraz przewodu żółciowego. Zewnętrznie stosuje się do nacierania przy bólach stawów.

 

Coś z ezoterycznego zastosowania – miał chronić niewiasty ciężarne od dziwożon czyli demonów szkodzących rozwojowi płodu, wierzono również że obroni człowieka przed wpływami czartów oraz od złych czarów i uroków.

 

<- Rośliny lecznicze

[like]