Woda Królowej

 

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) ludowa nazwa Ruta ostrowonna lub Rutka – krzewinka zimozielona dorasta do 150 cm, w stanie dzikim rośnie w pasie Morza Śródziemnego i tam go można odwiedzić. Ze względu na zakres temperatur występujących w Polsce nie nadaje się do hodowli na otwartej przestrzeni ze względu na niskie temperatury. Można go uprawiać w doniczkach w domu, jest najstarszą z hodowanych roślin doniczkowych w Polsce. Rozmaryn ceniony jest z wielu powodów w tym, jako roślina lecznicza oraz przyprawa kulinarna ale te% miał i inne zastosowanie.

Stosowany w ziołolecznictwie od wieków ze względu na dużą ilość olejku lotnego, garbników, flawonoidów, kwasów organicznych oraz innych związków. Stosowano go do leczenia schorzeń związanych z problemami związanymi z oddawaniem moczu, kamicą, wątrobą a szczególnie z woreczkiem żółciowym. Inne działania to rozkurczowo szczególnie dla mięsnych gładkich – jelita. Stosowano jako napar: 4-6 g suszonych liści rozmarynu zalać szklanką wrzątku, odstawić na 10-15 minut, następnie przecedzić i pić 3 razy dziennie po 1/3 szklanki tego naparu (najlepiej każdorazowo przygotować świeży napar). Rozmarynu wchodzi też w skład mieszanek ziołowych, używanych wewnętrznie w połączeniu z liściem ruty, melisy, mięty jak też korzeniem waleriany jako środek przeciwskurczowy i uspokajający. Zastosowanie kulinarne jako przyprawa – szeroko znana. Można równie% wzbogacać nim wino czerwone gronowe zalewając nim gałązki rozmarynu , pozostawiając na dwie doby. Wino pod Woch dobach odcedzić , pozostałe gałązki można zalać jeszcze raz nową porcja wina. Tak wzbogacone wino należy spożywać przed posiłkiem 2 lub 3 razy dziennie po małym kieliszku. Rozmaryn używany jest również jako specyficzny kosmetyk jeśli można użyć takiego sformułowania np. do kąpieli ( 50g rozmarynu przeznaczyć na napar) ten dolewamy do wody w wannie. Nie przebywać w wannie dłużej jak 15 minut jeśli zastosowaliśmy kąpiel w rozmarynie. Skuteczny w zwalczaniu zmarszczek na twarzy, naparem nacierać skórę. Woda Królowej Węgier ( Elżbieta córka Władysława Łokietka)- nalewka spirytusowa składająca się w pierwotnie z trzech części ziela rozmarynu lekarskiego i jednej części ziela tymianku pospolitego. Legenda głosi, że dzięki cudownym właściwościom wyciągu, królowej udało się 59 lat zasiadać na tronie Węgier. Królowa i będąc sędziwą sędziwego wieku zachowywać zdrowie i urodę. Zapisy w kronikach głoszą, że wyglądała na 20do 30 lat młodziej niż wskazywał akt chrztu. Niestety kroniki nie podają ile owej nalewki dziennie używała wewnętrznie, a ile do nacierania skóry.
Używano go również jako zielonego amuletu z domieszką liści dębu, lipy i szałwii – by amulet zadziała trzeba go nosić 21 dni, przeznaczenie poprawa kondycji .

Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) ludowa nazwa Ruta ostrowonna lub Rutka – krzewinka zimozielona dorasta do 150 cm, w stanie dzikim rośnie w pasie Morza Śródziemnego i tam go można odwiedzić. Ze względu na zakres temperatur występujących w Polsce nie nadaje się do hodowli na otwartej przestrzeni ze względu na niskie temperatury. Można go uprawiać w doniczkach w domu, jest najstarszą z hodowanych roślin doniczkowych w Polsce. Rozmaryn ceniony jest z wielu powodów w tym, jako roślina lecznicza oraz przyprawa kulinarna ale te% miał i inne zastosowanie.foto internet

Stosowany w ziołolecznictwie od wieków ze względu na dużą ilość olejku lotnego, garbników, flawonoidów, kwasów organicznych oraz innych związków. Stosowano go do leczenia schorzeń związanych z problemami związanymi z oddawaniem moczu, kamicą, wątrobą a szczególnie z woreczkiem żółciowym. Inne działania to rozkurczowo szczególnie dla mięsnych gładkich – jelita. Stosowano jako napar: 4-6 g suszonych liści rozmarynu zalać szklanką wrzątku, odstawić na 10-15 minut, następnie przecedzić i pić 3 razy dziennie po 1/3 szklanki tego naparu (najlepiej każdorazowo przygotować świeży napar). Rozmarynu wchodzi też w skład mieszanek ziołowych, używanych wewnętrznie w połączeniu z liściem ruty, melisy, mięty jak też korzeniem waleriany jako środek przeciwskurczowy i uspokajający. Zastosowanie kulinarne jako przyprawa – szeroko znana. Można równie% wzbogacać nim wino czerwone gronowe zalewając nim gałązki rozmarynu , pozostawiając na dwie doby. Wino pod Woch dobach odcedzić , pozostałe gałązki można zalać jeszcze raz nową porcja wina. Tak wzbogacone wino należy spożywać przed posiłkiem 2 lub 3 razy dziennie po małym kieliszku. Rozmaryn używany jest również jako specyficzny kosmetyk jeśli można użyć takiego sformułowania np. do kąpieli ( 50g rozmarynu przeznaczyć na napar) ten dolewamy do wody w wannie. Nie przebywać w wannie dłużej jak 15 minut jeśli zastosowaliśmy kąpiel w rozmarynie. Skuteczny w zwalczaniu zmarszczek na twarzy, naparem nacierać skórę. Woda Królowej Węgier ( Elżbieta córka Władysława Łokietka)- nalewka spirytusowa składająca się w pierwotnie z trzech części ziela rozmarynu lekarskiego i jednej części ziela tymianku pospolitego. Legenda głosi, że dzięki cudownym właściwościom wyciągu, królowej udało się 59 lat zasiadać na tronie Węgier. Królowa i będąc sędziwą sędziwego wieku zachowywać zdrowie i urodę. Zapisy w kronikach głoszą, że wyglądała na do 30 lat młodziej niż wskazywał akt chrztu. Niestety kroniki nie podają ile owej nalewki dziennie używała wewnętrznie, a ile do nacierania skóry.
Używano go również jako zielonego amuletu z domieszką liści dębu, lipy i szałwii – by amulet zadziała trzeba go nosić 21 dni, przeznaczenie poprawa kondycji .

 

<- Rośliny lecznicze

[like]