Róża pomarszczona

 

(Rosa rugosa Thumb.) sprowadzona z Chin lub Japonii jako gatunek ozdobny. Obecnie rządzi się swoimi prawami, dość ekspansywny w środowisku naturalnym lubi gleby ubogie. Do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i wcześniej masowo pozyskiwano płatki kwiatostanów ze względu na silny aromat. Płatki róży pomarszczonej również suszono i używano jako dodatek do herbat ziołowych ale też wyrabiano z nich ekskluzywne masy cukiernicze . Świeży owoc drylowano z drobnych nasion i poddawano procesowi zasmażania na masę cukierniczą do nadzienia pączków lub wyrabiano nawet dżemy z nich. Owoców tej róży używano również do wyrobu wina jak też jako dodatków do wzbogacania smaku innych nalewek wieloowocowych.

Zawiera w swoich owocach : dużą ilość witaminy C ale też garbniki, karotenoidy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, cukry, pektyny.

Zastosowanie w lecznictwie podobne jak dla dzikich róż rodzimych przeważnie jako napar suszonego owocu. Mają zastosowanie przy awitaminozie C, przy szkorbucie, w schorzeniach przewodu pokarmowego. Ich różne wyciągi stosuje się również jako lek moczopędny przy kamicy nerkowej, pęcherzowej i dnie oraz jako środek uspokajający przy bezsenności i pobudliwości nerwowej. Surowiec ten jest znakomitym środkiem łagodzącym bóle i gruntownie leczącym chorych na kamienie woreczka żółciowego oraz pęcherza i nerek.

Owoce wszystkich róż są wybitnie zasadotwórcze (+ 15).Suszenie owoców rozpoczynamy od temperatury +90 i kończymy proces przy 40 stopniach Celsjusza.

 

<- Rośliny lecznice

[like]