Pokrzyk – Wilcza Jagoda
Jak latano na miotle, kto to sprawiał?
Pokrzyk vel Wilcza Jagoda (Atropa belladonna L.) zwany również : Wilcza wiśnia, Wilcza jagoda, Psinka, Leśna tabaka, Belladonna, zamieszkuje cała Europę, północną Afrykę i Amerykę w części północnej zawleczony przez ludzi również do Ameryku południowe. Dziś spotykany również w ogrodach jako roślina dekoracyjna, ze względu na kolor owoców – jagoda intensywnie filetowo-czarna. Roślina z rodziny psiankowatych, wieloletnia w formie niskiego krzewu liściastego wysokość w przedziale 50 cm do 150 cm, niestety mocno trująca!
Lubi stanowiska, żyzne, wilgotne i zacienione, kwitnie na przełomie VI/VII, trucizna w największej swej dawce ukryta jest w jagodzie wielonasiennej wielkości wiśni. Owoc ma smak słodki i zawiera w sobie drobne nasiona w kształcie nerkowate, koloru brunatnego. Tysiącu sztuk nasion daje nam od 0,6 do 1,2 g tzw. belladonny .
Jak latano na miotle, kto to sprawiał?
Cześć II
Cóż takiego czyni owa belladonna?
„Powiedz mi, czy rzeczywiście było tu coś takiego, o czym mówim, czy te, nie wiedząc o tym, spożyliśmy owej niezdrowej rośliny, od której zmysły durzeją?” Makbet W. Szekspir.
Belladonna to alkaloid, który blokuje system nerwowy i powoduje halucynacje. Mechanizm tego zjawiska został wyjaśniony dopiero w XX wieku. Farmakologiczne działanie tej rośliny zostało opisane już przez starożytnych lekarzy tj. Dioscuridesa (I wiek n.e) i Galenusa (129-199 n.e.). Od XVI wieku Pokrzyk opisywany był w językach lokalnych przez autorów książek o ziołolecznictwie. Dlaczego go tak hołubiono? Ponieważ jest rośliną łatwo dostępną, a używano go w tzw. ludowej medycynie jako leku, środka narkotycznego i trucizny.
Jak latano na miotle, kto to sprawiał?
Cześć III
Co jeszcze znajdziemy w tej roślinie? Sporo ciekawości tzn. alkaloid zwany atropiną dalej hyoscyaminę, i skopolaminę, flawonoidy i kwercetynę, kemferol, dodatkowo garbniki, kwasy organiczne. Zastosowanie dla atropiny to preparat do rozszerzania źrenic. Z pokrzyka wyrabiano też leki zmniejszające napięcie mięśni gładkich działające hamująco na układ przywspółczulny. Preparaty z pokrzyka hamują procesy wydzielnicze w wszystkich gruczołach dokrewnych. Preparatami wykonanymi na bazie pokrzyka leczono też kaszel ale i kolki nerkowe oraz woreczka żółciowego. Używano ich do łagodzenia skutków astmy jak i schorzeń żołądkowo-jelitowych. Jak każda trucizna w zależności od dawki może być dobroczynna jak podana nieumiejętnie przyczyną śmierci.
Ad. Jak latano na miotle, kto to sprawiał?
Wyjaśnienie tego cudu znajdziemy w książce Pani Margit Sandemo – „Otchłań” Saga o Ludziach Lodu cz. 3 (Czarownica Sol używała belladony wraz z innymi ziołami, aby przedostać się na górę czarownic, a w rzeczywistości popadała w stan odurzenia. Skutkiem tego stanu są urojenia ale co ciekawe poczucie spełnienia seksualnego.
Otóż, to urojenie pozwalało czarownicom latać na mitycznej miotle.
[like]