Piękna Panna

 

 

Dziewanna wielokwiatowa (Verbascum densiflorum Bertol.)

Dwuletnia roślina, która w pierwszym roku wytwarzająca jedynie rozetę liści przyziemnych, w drugim natomiast łodygę z liśćmi, kwiatami i owocami. Niektóre osobniki osiągają wysokość ponad 2 m. Zamieszkuje cała prawieEuropę, lubi stanowiska, słoneczne, suche oraz ubogie gleby

Dziewanna wielokwiatowa i kamieniste. Kwiaty koloru żółtego, o płaskiej koronie średnicy (wyglądem przypominające kłos) na szczycie łodygi. Powszechnie uznawana za roślinę leczniczą, wykorzystywana również w medycynie ludowej. Surowcem zielarskim z tej rośliny są kwiaty zawierające: śluzy, saponiny, aukubinę, flawonoidy, karotenoidy, cukry, olejki eteryczne oraz sole mineralne. Dziewannę stosowano w leczeniu stanów zapalnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego i pęcherza. Zewnętrznie do płukania jamy ustnej i gardła.

Napar z kwiatu dziewanny stosuje się też do wywołania potów, najlepiej działa z dodatkiem miodu – pić go kilka razy w ciągu dnia, po 3~4 szklanki naparu na gorąco.

 

Inne ciekawe zastosowanie, suszona dziewanna działa odstraszająco na myszy oraz szczury, wyłożona odpowiednio i w dużych dawkach jest bardzo skuteczna.

 

<- Rośliny lecznicze 

 

[like]