Bylica pospolita
Bylica pospolita (Artemisia vulgaris L.) rośnie na nieużytkach i przydrożach, pod płotami oraz przy chatach w zaniedbanych ogródkach. Powszechnie traktowana jako chwast. Ciekawostką swego rodzaju jest zdolność podnoszenia oraz składania ich do wewnątrz na noc.
Bylica posiada m.in. gorycze oraz związki żywiczne, kwasy organiczne, a także olejki lotne. Jako lek napar z bylicy ewentualnie nalewka. Nalewka jest praktyczniejsza w użyciu i skuteczniejsza. Działanie leku wzmaga apetyt, pobudza cały układ trawienny do działania i reguluje przemianę materii, a ze względu na swe właściwości rozkurczowe usprawnia funkcjonowanie woreczka żółciowego; wątroby a także pęcherza.
Napar bylicy pospolitej sporządza się zalewając pełną łyżkę suszu lub też świeżego surowca szklanką wrzątku. Po ostudzeniu pić po pół szklanki dwa razy dziennie. Nalewkę sporządza się zalewając dwie pełne łyżki suszu lub świeżego ziela alkoholem 70% (około 100 g). Pozostawić na okres 14 dni pod przykryciem , następnie zlać uzyskany wyciąg do ciemnej butelki, zamknąć hermetycznie, odstawić w ciemne i chłodne miejsce. Używać około 30 kropli na cukrze lub z wodą kilka razy dziennie.
Nalewka zmieszana w połowie z nalewka z arniki lub zamiennie z rozcieńczonym spirytusem kamforowym służy do nacierania różnych części ciała przy reumatyzmie i nerwobólach.
Świeże liście drobno posiekane lub też rozdrobniony susz używano jako przyprawy do mięs i innych potraw.