Berberys zwyczajny

 

Berberys zwyczajny

( Berberis vulgaris L.) krzew rosnący w na obrzeżach lasów w zaroślach na obszarze całego kraju spotykany również w nasadzeniach pojedynczych i żywopłotowych . Nie polecam korzystania z dóbr jakie daje gdy rośnie przy drogach . Przez wiele wieków ceniony niebywale przez Zielarki i tzw. Babki, ponieważ zawiera cenny alkaloid zwany berberyną pozyskiwaną ówcześnie jako napar do picia, z kory uzyskanej z korzeni tej rośliny ewentualnie grubszych gałęzi. Więcej berberysy jest w korze korzeni.

Jakiś powód był tego zachwytu u naszych przodków ? Berberyna tak uzyskana pomagała przy leczeniu chorób serca ale również wspomaga pracę trzustki i wątroby. Używano tego surowca przy leczeniu wzdęć, braku apetytu, słabym wydzielaniu się żółci i moczu.

Napar: 0,5 łyżeczki kory tego surowca zalać szklanką wrzątku i odstawić do naciągnięcia i ostudzenia, przecedzić i pić po 2 łyżki kilka razy dziennie.

Ponieważ świat idzie do przodu i oddala się od Zielarek, naukowcy przebadali ową berberynę odkrywając inne cenne jej właściwości. Berberyna hamuje wydzielanie enzymów , a te są niezbędne do rozwoju nowotworów , więc jest substancja wspomagającą ich leczenie ale też zapobiega ich powstawaniu. Na koniec coś dla podniebienia ☺ Z owoców tego surowca wyrabiano domowe dżemy, galaretki, wina i nalewki. Hitem kulinarnym może być jako dodatek do potraw mięsnych w połączeniu gruszkami i jabłkami, stanowiąc nadzienie np. pieczonej kaczki. Nie polecam owoców z innych gatunków berberysów jak ich odmian.

 

<- Rośliny lecznicze

[like]