Masaż

Masaż  i jego rodzaje

Istnieje wiele technik masażu, różniących się zarówno metodą wykonywania, jak i działaniem. Spośród dziesiątek szczegółowych sposobów wyróżnić można kilka rodzajów masaży, najczęściej oferowanych przez profesjonalistów: masaż leczniczy, masaż relaksacyjny, masaż sportowy, masaż segmentarny oraz masaż klasyczny. Poza wymienionymi, spotkać można odłamy technik nastawione na określone dolegliwości i problemy. Zależnie od potrzeby pacjenta, jak i od zdolności masażysty, za pomocą masażu można osiągnąć bardzo różne cele: masaż może pomóc na dolegliwości chorobowe, może służyć jako narzędzie poprawiające humor po ciężkim dniu pracy, a nawet może pomóc w odchudzaniu! Dużym błędem osób niezaznajomionych z techniką masażu jest niedocenianie siły masażu i niezwykle satysfakcjonujących efektów, jakie masaż może człowiekowi przynieść.

 

Masaż tradycyjny – w klasycznej postaci masaż ma na celu rozluźnienie, pobudzenie i ogólne poprawienie stanu organizmu i psychiki pacjenta. W zależności od celu, intensywność masażu może się zmienić, wskutek czego zmieni się rodzaj masażu. Ogólną korzyścią, jaką przynosi dobrze wykonany masaż jest pozytywny wpływ na zadowolenie i kondycję osoby masowanej. Masaż ma także udowodnione działanie przeciwbólowe, a także regenerujące (i regulujące) w zakresie mięśni. Masaż tradycyjny wykonywany może być ogólnie na całym ciele pacjenta lub częściowo.

 

Masaż leczniczy – masaż tradycyjny, wzbogacony o techniki pozwalające likwidować różne dolegliwości i zaburzenia organizmu. Częstym dodatkiem do masażu leczniczego są rozgrzewające okłady oraz inne środki zwiększające skuteczność zabiegu: maści (w tym przeciwbólowe), leki przeciwzapalne i żele.

 

Masaż relaksacyjny – zwany też masażem energetycznym i pobudzającym, ma na celu rozbudzenie układu krążenia i układu nerwowego pacjenta. Dzięki temu masażowi łatwo pozbyć się można stresu oraz mimowolnego, niechcianego napięcia mięśni. Dobrze wykonany, masaż relaksacyjny reguluje pracę serca i pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi i ogólne krążenie w organizmie. Masaż tego typu polecany jest szczególnie osobom ciężko pracującym fizycznie, ale nie tylko: jego zalety docenią również ludzie zestresowani, o poszarganych nerwach. Masaż relaksacyjny ma działanie kojące i odbudowuje siły: zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Masaż pobudzający pozwala nie tylko poprawić witalność, ale też pomaga w walce z depresją, nerwicami oraz bezsennością.

 

Masaż sportowy – specjalny rodzaj masażu stosowany przez sportowców po dużym wysiłku fizycznym. Pozwala zniwelować skutki wycieńczenia po wyczerpujących ćwiczeniach, a także zapobiega uszkodzeniom mięśni i stawów. Masaż ten stosują sportowcy, którzy podejmują często nagły i długotrwały wysiłek: kolaże, maratończycy czy wszyscy sportowcy biorący udział w wielodniowych zawodach drużynowych i nie tylko.

 

Masaż segmentarny – masaż, który ma na celu poprawienie stanu narządów wewnętrznych człowieka. Masaż ten stosuje się przy różnych chorobach narządów – wykonując odpowiednie chwyty i ruchy pozbyć się można nieraz patologicznych zmian wewnątrz ciała człowieka. Masaż ten pomaga szczególnie na zmiany odruchowe, które zaszły w tkankach i narządach. Masaż ten stanowi masaż klasyczny rozwinięty o specjalne ruchy działające leczniczo na wnętrze organizmu pacjenta.