Archanioł Rafael

Archanioł Rafael stworzony został przez Boga podczas pierwszego dnia tworzenia świata.

rafael

Określany słowami „Bóg uzdrawia”. W Piśmie Świętym występuje pod postacią człowieka – opiekuna, chroniącego Tobiasza przed złymi duchami, demonami. Uzdrawia także ojca Tobiasza, a podczas licznych podróży chroni swojego towarzysza przed niebezpieczeństwem. Dotarłszy z Tobiaszem do Persji, nakłania zadłużonego krewnego rodziny Tobiasza, by ten oddał należne pieniądze. Dodatkowo przekonuje mężczyznę, by oddał Tobiaszowi swoją córkę Sarę za żonę. Samą Sarę Rafael uzdrawia z działania demonów. Dopiero po końcu wędrówki ujawnia się jako anioł.

Jako jeden z siedmiu Aniołów może przebywać bezpośrednio przed obliczem Bożym. Zwany jest Księciem Zielonego Promienia, ma związek z oświetloną wiosennym słońcem zieloną, pełną życia przyrodą. Posiada moc budzenia w ludziach radosnej siły, energiczności, chęci do działania. Archanioł Rafael ma za zadanie usuwać choroby i dolegliwości – zarówno ciała, jak i ludzkiej duszy. Rafael potrafi przyspieszyć regenerację organizmu, a także odbudowę ciała duchowego – czakr i aury, stanowiących energetyczne struktury ludzkiej istoty. Pomaga nieść pomoc uzdrowicielom, a także potrafi leczyć ból nie tylko fizyczny, ale i duchowy – jak tęsknota czy cierpienie po rozstaniu.

Archanioł Rafael symbolizuje równowagę duchową i kosmiczną. Ma wpływ na piękno kształtów i kolorów świata fizycznego, fauny oraz flory. Patronuje dostojnikom u władzy, duchowieństwu i papieżom. Ma moc uzdrawiania ludzkiego organizmu, a szczególnie serca. Rafael charakteryzuje się miłosierdziem, wspaniałomyślnością oraz brakiem własnego interesu, szczerością i jawnością.

W kościele katolickim Archanioł Rafael jest patronem ludzi chorych i lekarzy, terapeutów, farmaceutów, obcokrajowców oraz osób pielgrzymujących, wędrujących, stróżów prawa i żeglarzy. Pod swoją opiekę bierze wszystkich uchodźców i uciekinierów.

W interpretacjach wschodnich, atrybutami Rafaela są globus i berło, a sam anioł wygląda młodo, ubrany w białą, nieskazitelną tunikę. W zachodnich przekazach i ikonografii Archanioł Rafael trzyma krzyż i laskę, czasem zaś misę i rybę. Jest wzorem typowego Anioła Stróża, odpowiada na prośby o uzdrowienie duszy i pomoc w trwaniu w wierze. Jego moc uzdrawiania jest szczególnie silna wśród natury, przyrody.

 

[like]

Anioły

 

źródło obrazka: pl.wikipedia.org